Moda secesji w pigułce

Stowarzyszenie Krynolina co roku organizuje piknik w Pszczynie. Datowanie jest zmienne – acz powtarza się cyklicznie co 5 lat tak, żeby każda z członkiń mogła choć raz na jakiś czas zjawić się w ulubionej epoce.
Rok 2020 był pod znakiem secesji i dlatego rozpoczęłam na Facebooku cykl o modzie secesyjnej. Potem tak jakoś poszło i cały rok, niemal co tydzień, dodawałam coś nowego w tym temacie.
A rozpoczęłam go – bardzo skrótowym spojrzeniem na zmiany w modzie secesyjnej.

UWAGI DO CAŁEJ SECESJI
– ten gorset to by się jednak przydał, odpowiednia talia to podstawa
– noszenie spódnicy bez halki raczej nie ma sensu
– kapelusz nosisz na czubku głowy, a nie wciśnięty na głowę. I to niezależnie czy zaiwaniłaś tyci kapelutek dziecku, czy od męskiego macho olbrzymie sombrero.

1890-91
Jeśli uważasz, że najbliższa twoim ideałom jest sylwetka naturalna i bez udziwnień – to czasy są dla ciebie.
Żadnych odwłoków osy, spódnica długa ale nie za szeroka, żadnych podkładek na tyłku i w cyckach.
Włosy upinasz w kok. 3 typy kapeluszy do wyboru – mini czepeczek zakrywający kok, canotier i kaczy dziób. Ups, to znaczy kapelusz z rondem wydłużonym przodem.

Ilustracja z modą 1891 roku

1892-93
Jeśli zawsze kibicowałaś Ani z Zielonego Wzgórza w chęci posiadania bufiastych rękawów ale no bez przesady – może nie aż tak wielkie – to jest to twój czas.
Trochę więcej spódnicy wymaga solidnie krochmalonej halki – ale przeżyjesz to. Fryzury i kapelusze jak wcześniej.

Ilustracja z ubiorami damskimi z 1893 roku

1894-95
Jeśli zawsze kibicowałaś Ani z Zielonego Wzgórza w chęci posiadania bufiastych rękawów – i nie masz ŻADNYCH w tym względzie zahamowań – to to są czasy dla ciebie. Baranie udźce rękawów wymagają specjalnych wypychaczy, a spódnica w kształcie dzwonu minimum dwóch sztywnych halek.
Kokardy i rozetki jako główne przybranie wszystkiego.
Jeśli dodatkowo twoją idolką jest Mała MI – koczek na czubku głowy jest fryzurą dla ciebie! Najlepiej jakbyś miała loczki i to wszystko niesfornie wyłaziło we wszystkie strony.
Kapelusz czy czepeczek – cokolwiek wybierzesz możesz na nim postawić zajęcze uszy: z krzaczorów, wstążki lub piór.

ubiór damski 1895 rok

1896-97
Jeśli zawsze kibicowałaś Ani z Zielonego Wzgórza w chęci posiadania bufiastych rękawów ale no bez przesady – a poza tym wolisz, żeby ubiór było czuć secesją – to są czasy dla ciebie.
Bufki mniejsze, spódnica mniejsza. Można pokombinować z falista linią naszyć.
Kapelusz i kaczy, i okrągły, ale właściwie to nie widać dokładnie, bo całość porosły kwiaty. I jeszcze wetknięto w to dwa sterczące pióra.

dwie suknie z 1897 roku

1898-99
Jeśli kręci cię talia równa obwodowi szyi… No dobra, nie przeginajmy. Jeśli uważasz, że kobieta kwiat – to ty, z tą spódnicą dopasowaną na biodrach i rozkloszowaną dołem, z głową na Małą Mi – ale w wersji na rokoko (podnosimy co się da) – to są to czasy dla ciebie.
I jeszcze możesz nosić toczek z tiulu na bakier.

Kolorowe suknie z 1899 roku

1900-01
Jeśli kochasz treny a nienawidzisz bufek – to są czasy dla ciebie.
Spódnica seksownie opina biodra, dołem rozkłada się jak kielich kwiatu. Odwłok osy jest koniecznością.
Jeśli kapelusz (normalnej wielkości, nie przesadzajmy; okrągły albo z kaczym dziobem) pogniecie ci się w transporcie – mówisz że tak miało być, bo fantazyjnie wygięte ronda to jest to. I nosisz go nad czołem. Albo na bakier. Nieudana fryzura na Gibson Girl – idealnie pasuje do tego okresu.

dresses 1901

1902-03
Jeśli w sam raz cierpisz na lumbago / korzonki i wygięło cię tak, że powinnaś chodzić o lasce – to jest to epoka dla ciebie.
Uważaj – nie potknij się o dłuuugą suknię z trenem! Własną lub cudzą.
Jeśli dodatkowo uważasz, że jedyne akceptowalne bufki w rękawie to te przy nadgarstku, i na co komu stanik, bo piersi powinny swobodnie zwisać (i pogłębiać efekt odwłoku osy) – pakuj się w te suknie. Jeśli nie masz biustu – możesz go sobie wypchać falbankami na bieliźnie. Efekt lumbago (tudzież sławnej „linii S sylwetki kobiecej) pogłębi płaska poduszka pod spódnicą. Tak, sztuczne pośladki mile widziane.
Zestaw bluzka ze spódnicą – must have. Tylko pamiętaj, że biała z czarną spódnicą to raczej na koncert, a nie na piknik.
Ulubiony kapelusz – duża pizza z kwiatami. Może się pognieść w transporcie. Tylko pamiętaj – żeby płasko leżał na głowie, wymaga z tyłu od spodu podnośnika z kwiatów lub jakiegoś zwoju tkaniny.

damy w sukniach z 1903 roku

1904-05
Jeśli utożsamiasz się z Gibson Girl i nie przeszkadzają ci bufki – niezależnie czy dołem czy górą – jest to twój czas.
I nie ma czegoś takiego jak za dużo riuszek i falbanek.
U kapelusza wymagana płaska główka, wyrzucamy z niego wszystkie duże kwiaty i kładziemy strusie pióro. Albo zabieramy kapelusik dziecku i nosimy na czole – mniej więcej, w zależności czy wam się ten fryz na Gibson Girl udał z przodu, czy nie. Ale generalnie to powinnyście mieć umiejętność robienia go w małym palcu.

moda 1905 roku

1906-07
Jeśli uważasz, że nie ma czegoś takiego jak ZA DUŻO KORONEK – to jest to czas dla ciebie. Wszycie 20 m wstawki w bluzkę to opcja dla cieniasów. Ty masz jeszcze minimum 40 m w spódnicy. Zwłaszcza jak jesteś maniaczką koronki irlandzkiej, to nikt ci nie podskoczy!
A jak nie wyszedł ci stanik sukni – naszywasz falbanę wokół ramion, żeby zakryła ci wszystko – i jesteś fashion. Możesz wyciąć ją w zęby.
Nie wiesz jak zmniejszyć główkę w kapeluszu? Nie musisz. Noś wysoką. Na czubku głowy. No i co z tego, że współcześnie to głupio wygląda – to jest koszer reko!

suknie spacerowe 1907 rok

1908-09
Jeśli jesteś fanką kimonowych rękawów i wąskich spódnic – ale z trenem! – to to są czasy dla ciebie. Nie musisz mieć talii – ale nie możesz też mieć biustu i bioder. Gorset możesz zastąpić obciskającą bielizną, taką co wygładzi ciało od talii do kolan (tylko ciii, nie mów o tym nikomu!), bo jednak moda mówi „nie” poziomym fałdkom tłuszczyku.
Rondo kapelusza trochę urosło, ale mieści się w granicach normy, za to główka jest większa – radzisz z tym sobie kilometrami tiulu lub wykupieniem hurtowni sztucznych kwiatów, lub fermy od strusich piór. Albo wszystkiego na raz.

stroje spacerowe 1909

1910-11
Jeśli nie cierpisz trenów i właściwie to nawet lubisz ten Titanic – to to są czasy dla ciebie.
A w ogóle chcesz coś zabawnego na głowie – odwrócony wiklinowy kosz albo ul…
I właściwie to nie lubisz wcięcia w talii, więc może tak talia na żebrach?
I lubisz nosić w ręku torebkę na długim pasku. I zmieścić w niej telefon, pęk kluczy, chusteczki i kosmetyki.

panorama mód 1911

1912-13
AAA! Titanic!
I mogę przynieść w mufce pieska?
I w torebce iPada!
AAAAaaa!!!!

suknie z 1912 roku

Dodaj komentarz