Spis Treści
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
PRZYKŁADOWY EMAIL
PLIK DO POBRANIA

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?

Oddaję w Wasze ręce newsletter kostiumologiczny – tak w większości. Datowanie materiałów w nim zawartych będzie się mieścić w przedziale pomiędzy biedermeierem a Art Deco, czyli tak mniej więcej 1840-1940.

Cóż… Zapewne wygląda inaczej niż sobie to wyobrażałyście. Mam nadzieję, że skłoni to może co niektóre z Was do stworzenia własnego newslettera – albo chociaż bloga, bo uważam, że nadal nie mamy w Polsce dostatecznej ilości merytorycznych blogów kostiumologicznych.

Ten zerowy numer Posłannika od Kajani jest po to, byście mogły przeczytać i obejrzeć bez zapisu przykładowy email, i dopiero potem zdecydować – wchodzicie w to czy jednak to nie jest Wasza bajka.

Pamiętajcie też, że w każdej chwili MOŻECIE SIĘ WYPISAĆ.

Polityka prywatności dostępna jest TUTAJ.
Jeśli kiedykolwiek założę sklep i będę wprowadzać tam zmiany – też o tym poinformuję.

Przejdźmy do tego, co będzie Wam dostarczał Posłannik Kajani każdego 1 i 15 dnia miesiąca od stycznia 2023 roku:

  1. Informacje o wpisach z trzech moich stron:
    kajani.pl – moda (głównie damska) XIX i początku XX wieku
    1860sproject.kajani.pl – moda (głównie damska) lat 1858-1866
    oraz niespodzianki (która stronę ma dopiero w projekcie).
    W numerze 000 znajdziecie treści, które są wspólne ze wszystkimi trzema stronami. Stricte kostiumologiczne są dwie wymienione, trzecia jest… hmmm… bardziej do levelowania reko 😀
  2. Jeśli pojawi się sklep, to także w części „emailowej” abonenci Posłannika jako pierwsi dostaną informację o nowościach.
  3. ATELIER POLSKA będzie cyklem, w którym będę Wam pokazywać polskie zdjęcia z mojej kolekcji, wraz z datowaniem oraz opisem stroju i dodatków. Postaram się przy każdym zdjęciu wybrać jakiś szczegół, który szerzej opiszę od strony kostiumologicznej.
  4. PDF do pobrania – to takie mini pisemko robótkowe, które pozwoli wznieść Wasze reko na wyższy poziom. Znajdziecie tam schematy kroju ubrań, wzory prostych haftów na ubrania, modele łatwych torebek, pomysły na robótki ręczne do dioram / wnętrz / zdjęć reko.
    UWAGA – nie chcę sobie zapychać serwera, dlatego na pobranie każdego pliku jest 2 tygodnie – do momentu pojawienia się kolejnego newslettera, kiedy to plik zostanie podmieniony na kolejny numer Posłannika.
  5. Na końcu sekcja stałych linków dotyczących
  • datowania zdjęć
  • wpisów pomocniczych
  • linki do moich stron
  • polityka prywatności

A POSŁANNIK BĘDZIE WYGLĄDAŁ MNIEJ WIĘCEJ TAK…


Szanowna Pani!

Bieżym donieść, że w mieście Poznaniu, w Muzeum Historii Ubioru najnowsza wystawa pokazuje stroje uroczyste – na śluby i pogrzeby.
TUTAJ LINK DO WYDARZENIA.

W związku z otwarciem nowej strony (to już 25 grudnia!) zapraszam do lektury wpisu o reprintach czasopism – czyli czemu polski „Bluszcz” nie jest tak do końca polski i jak ilustracje wędrowały po świecie:
BLUSZCZ NA BAZARZE

Zima skłania do myślenia o cieple. A ciepło w ubiorze to min: swetry. W tym wpisie pokazuję przykłady takich XIX-wiecznych dzierganych ubrań.
DZIANA DAMA
Małym uzupełnieniem do powyższego postu niech będzie inny, w którym pokazuję jedno ze zdjęć z mojej kolekcji – ze swetrem oczywiście.
SWETER W SCENERII ZIMOWEJ


Stare zdjęcie, Kraków - Kuczyński Gurtler, kobieta w secesyjnym ubiorze

Najczęściej to ja te zdjęcia kupuję, ale zdarza się, że dostaję je także w prezencie. Ten kartonik jest tego przykładem – dostałam od pana Roberta, który na starociach w Warszawie handluje książkami.

KRAKÓW, Kuczyński – Gurtler
Pani na zdjęciu nosi ubiór secesyjny, to nie budzi wątpliwości. Przyjrzyjmy się mu dokładniej, by określić ściślejsze datowanie.

Spódnica dość obcisła w biodrach, poniżej rozszerzona. Nie wiem z ilu klinów krojona, zdjęcie nie jest aż tak wyraźne, na pewno przedni bryt dość wąski, po obu stronach zdobiony stebnówką.
Do tego ten piękny, charakterystyczny dla secesji gest, jakim dama ze zdjęcia ujmuje spódnicę! Nie dość, że piękny i charakterystyczny, to daje nam jeszcze jedną informację o spódnicy, której przecież nie widać w całości na zdjęciu. O czym mówię? Spódnic krótkich do kostek, sportowo-spacerowych, nie noszono w ten sposób. Najczęściej gest ten towarzyszył spódnicom długim do ziemi lub z trenem.

W komplecie żakiecik-bolerko, krótki do talii, z rękawami o lekko bufiastej główce, długimi za nadgarstek i zdobionymi sporymi mankietami. Tak mankiety jak i niewielki wykładany kołnierzyk są prawdopodobnie aksamitne i oblamowane dookoła albo materiałem, z którego uszyto bolerko, albo – co też się często zdarzało – jedwabną pliską skośną.
Bolerka występowały przez całą secesję. Kołnierzyk też nie jest niczym charakterystycznym. Na uwagę w tym wypadku zasługują rękawy. Występują albo w okresie 1898-1901, albo 1904-1908. Przydałoby się to uściślić. Swoją drogą pani wykazała się niezłym gustem, wyczuciem stylu i oszczędnością wybierając model, który można nosić tak długo i nie będąc posądzoną o bycie niemodną.
Bluzka z wysoką stójką, na gorsie zdobiona jest pionowymi marszczeniami oraz krótkim koronkowym żabocikiem.

AKCESORIA

  • skórzana torebka na krótkim pasku
  • pasek do spódnicy z ozdobną klamerką w kształcie rombu
  • na szyi albo długi naszyjnik, albo ozdobny łańcuszek, na końcu którego może być zegarek zatknięty za pasek. Niestety – zdjęcie nie jest na tyle wyraźne, by móc to dokładnie stwierdzić.
  • modna fryzura w stylu Gibson Girl upięta na tyle zgrabnie i wysoko, że można na niej niemal położyć…
  • … kapelusik z kokardą niemal tak wielką jak on sam.

DATOWANIE UBIORU

Od 1907 roku wielkość kapelusza zaczyna rosnąć – ten jest dość mały.
Fryzura. W tym wypadku to ona przesądzi nam o uściśleniu datowania. Była to najtańsza z modnych rzeczy, które można było mieć od ręki. Przed 1900 fryzury były bardziej „przy głowie”.
W tym połączeniu: strój + fryzura + kapelusz = datowanie 1904-1907


Posłannik raczył dostarczyć pomysły robótek – torebek, tkanin do dekoracji wnętrza oraz schematu na spódnicę secesyjną plus-size!

Sprawdzam co tam w PLIKU PDF


LINKI, KTÓRE UŁATWIĄ CI ŻYCIE

DATOWANIE ZDJĘĆ część 1

DATOWANIE ZDJĘĆ część 2

REPRINT PISM W EUROPIE na przykładzie „Bluszcza”

STRONA kajani.pl

YouTube Kajani-pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI