Secesyjne swetry to odzież głównie sportowa – nie tylko do sportów zimowych.

POPRZEDNI WPIS o swetrach dotyczył tych z XIX wieku i zahaczał o secesję. Tym razem dam Wam trochę więcej przykładów z tej konkretnej epoki.
Rok 1901/1902
(rocznik tego pisma ma takie podwójne datowanie) reprezentuje wzór kamizelki.

Rok 1904
– sweterek z „Frauen-Fleiss”.

Rok 1905
– „De Gracieuse” i kolejny sweterek z rękawami bufiastymi dołem. Trochę już niemodny, bo suknie dzienne maja bufki górą. Ale za to można go nosić na dwa sposoby – zapięty pod szyję i z wyłożonymi klapkami. Małe cudo!

Rok 1906
– i ponownie pismo „De Gracieuse” ale tym razem już rękaw na tyle luźny, że pod spód wejdzie modny rozszerzony górą rękaw sukni.
Rękawiczka niejako przy okazji.

Rok 1907
zaprezentuję Wam na trzech przykładach.
Dwa pierwsze ponownie z „De Gracieuse” – zobaczcie jak bardzo różnią się formą rękawów! To takie początki w zwężaniu rękawów – ponownym,


No i super ekstra, top of the top modowy z „Petit Echo de la Mode” (do znalezienia na Gallice).

Rok 1908
i wszystkie modele z „De Gracieuse”.
Na pierwszej ilustracji dwa przykłady skrajnie różne w formie i o trochę innym zastosowaniu. Po lewej golf noszony z kominiarką – idealny zestaw do sportów zimowych. Po prawej – elegantsze bolerko, możliwe że spacerowe lub do sukni domowej. W ogóle nazywają to bluzko-żakietem i faktycznie formą przypomina letnie bluzki. O ile zimowe zdarza mi się widzieć na zdjęciach, to tych raczej nie sportowych nie widuję.


Rok 1909
i będzie na bogato – kilka przykładów. Wraz z dokładniej rozrysowanymi wzorami ściegu na druty. Taką forme swetrów będziecie mogli zobaczyć najczęściej na pocztówkach zimowych z tego okresu. Najpierw pismo „De Gracieuse”.


A tu grupa swetrów – i wzorów do nich.


I jeszcze jeden przykład, tym razem z pisma „La Mode Nationale”, także z 1909 roku i narysowanym wzorem.

Mamy rok 1910
Na pierwszej ilustracji rzecz niebywała, gender jakowyś – po lewej stronie sweter dla kobiet i mężczyzn!!!
Ten po prawej już tylko damski.
I cała masa nakryć głowy. I getry.

Tu mamy kolejny ewenement. O ile spódniczki – w sensie halek – jak najbardziej występowały wcześniej w wersji dzierganej szydełkiem lub na drutach – o tyle wersja spódnicy, która jest spódnicą noszoną na zewnątrz ubioru – no to jest coś! Oczywiście noszona do sportów – zimowych.

I jeszcze dwa przykłady długich swetrów:


Rok 1912
razem z formą długiego swetra, który może być formą okrycia wierzchniego.

1913 rok
reprezentuje sweter, szaliki i czapki wraz z rysunkami wzorów.

Na koniec reklama z męskim szaliczkiem a’la kamizelka. Nie wiem, z którego roku, grafika do znalezienia w New York Public Library.
