Rok 1921 w pigułce

Choć moda 1921 powoli zaczyna już wykazywać tendencje do tej, z którą kojarzone są lata 1920 – to na razie są to bardziej sygnały zmian.
Przejrzałam chyba z 10 roczników różnych pism z tego roku, wybrałam co ciekawsze obrazki i … ruszamy z tym tematem.

bielizna 1921 rok

Bielizna, nadal luźna, jednak stopniowo upraszcza się. Mówimy o kroju, nie o zdobieniach, bo te jak zwykle zależą od stopnia zamożności noszącej ją kobiety

Na drugiej planszy macie ówczesne staniki, gorset (nadal bywał potrzebny, choć cieszył się już mniejszą popularnością)… i tak, nie mogłam się powstrzymać – „łabądki”. Uważam, że łabędzie na bieliźnie są przesłodkie i noszone współcześnie mogą robić za letnią bluzkę lub sukienkę

rok 1921 bielizna z haftem łabędzi

Tablica 3 – TRZY NAJPOPULARNIEJSZE FASONY BLUZEK.
A. Model koszulowy z wysoką stójką. Popularny także w wersji ze stojącym kołnierzykiem.
B. Model z szalowym kołnierzem. Właściwie im większy kołnierz tym lepiej. To fason, który pojawia się około 1914 roku – i jeszcze przez chwilę będzie noszony.
C. To nie tyle model co specyficzny krój – teoretycznie kimono, ale z głęboko podkrojonymi pachami. Właściwie nie wiadomo – pacha to, czy już ozdobne cięcia na staniku. W każdym razie, ten łukowaty krój cieszy się dużą popularnością w bluzkach i sukienkach.

bluzki 1921 rok

Plansza 4 – HAFTY kolorowe i jednobarwne, koralikami, wstążką, kordonkiem, włóczką czy muliną. Chyba nie ma ubioru damskiego, na którym nie mogłyby występować. A że niektóre mają bardzo uproszczone formy, aż kusi, by samemu coś szybko machnąć – tak, tam jest bluzka z pajęczyną, nie jedyna zresztą jaką spotkałam w pismach z modą z tego roku – na Halloween dam Wam więcej.

Tablica 5 – Wiosna, lato, jesień, zima – każda pora roku jest dobra, by nosić dzianinowe bluzeczki i sweterki. Czy to robione na szydełku, czy na drutach – pisma modowe nie dość, że zamieszczają przykłady, to jeszcze bardzo często wydają osobne dodatki im poświęcone.

SWETERKI 1921 ROK

Tablica 6 i 7 – przechodzimy do sukienek. I jako że mamy zimę, to zaczynamy zimowymi. Wełny, aksamity, stójki, draperie, długie rękawy – z mankietami lub rozszerzające się.

sukienki zimowe 1921 rok
1921 winter dress

A potem na tablicy 8 pojawia się wiosna i tu więcej dekoltów, wykładanych kołnierzy, krótsze rękawy.

1921 kleid
1921 modne sukienki

Od tablicy 10 sukienki typowo letnie, z krótkimi rękawkami. Talia niby w talii ale jednak często trochę obniżona. W tym wypadku fajny efekt daje użycie szerokiej szarfy: górna krawędź w talii, dolna schodzi na biodra – i mamy jednoczesne podkreślenie talii i bioder i rok 1921.
Dekolt w łódkę – ówczesne „must have”. Inne kształty tez występowały, ale wiecie – coś musi być ciut modniejsze niż inne

1921 rok sukienki letnie
więcej sukienek na lato 1921

Tablica 13 – stroje wieczorowe. Obie ilustracje z tego samego pisma, choć innych numerów, ale obrazują dwa główne trendy w modzie wieczorowej: wąsko, smukło, z dekoltem, talią przesunięta w dół (tak, tu dość wyraźnie widać kierunek zmian) i drugi typ „robe de style” z szerokim dołem. Wygooglajcie sobie suknie z domu mody Lanvin z tego roku – cuda!!!

suknia wieczorowa 1921 rok


Żeby nie było, że dwa numery pisma to wiadomo, że moda mogła się zmienić – nie. One funkcjonowały równolegle. Przykłady z innych pism, gdzie na jednej ilustracji oba typy ubioru wieczorowego.
Tak – są treny. Ej, no – nie byłabym sobą, gdybym nie wepchnęła w te prezentacje trenów, skoro bywały!!!

suknie wieczorowe 1921

I nasz pokaz mody roku 1921 kończymy planszą numer 15, na której – oczywiście – suknie ślubne.

2x suknia ślubna 1921 rok

Ten post zamieściłam na fanpage’u 1 stycznia 2021 i tym samym inaugurowałam #1921project