Leopold Jacqmain – kartoniki i pocztówki

Te 4 zdjęcia idealnie pokazują czas odejścia fotografii kartonikowej i przejścia do drukowania na (prawie) współczesnym papierze.

Leopold Jacqmain (Antwerpia pod adresem 1876 – USA California 1951) pod adresem Borgerhout, Rue Botha, 26 “niedaleko Kattenberg” działał bardzo krótko, stąd mamy bardzo ścisłe datowanie 1907-1908, które zgadza się w 100% z modnymi ówcześnie strojami przedstawionych na zdjęciu kobiet.

O strojach wam pisać nie będę (jaki koń jest każdy widzi), chciałam tym postem poruszyć inny temat – pojawienie się zdjęć pocztówkowych.
Tu mamy fotografa belgijskiego, koniec 1 dekady XX wieku. To jest okres, kiedy nadal bardzo popularne są zdjęcia kartonikowe (przypominam, że w XIX wieku światłoczuły papier był bardzo cienki i delikatny, dlatego zdjęcia podklejano kartonikami, stąd ich zwyczajowa nazwa – kartonikowe) ale pojawia się też nowość – zdjęcia na papierze pocztówkowym, które można wysłać znajomym – lub po prostu mieć dla siebie, zamiast kartonika.
Najpowszechniejszy format jaki mamy nawet do dziś, nadruk z tyłu z miejscem na adres, znaczek i treść – w latach 1910. zyskuje tak bardzo na popularności, że właściwie w latach 1920. niemal już nie uświadczycie zdjęć na kartonikach. Są już ewenementem i znaleźć obecnie przykład takiego to prawie mission imposible.

W tym zestawie czterech zdjęć (prezent przywieziony mi przez Adama z Paryża) mamy dwa zdjęcia kartonikowe i dwa pocztówkowe.
Oba kartonikowe są jednakowe w formie ale drugie zostało przez fotografa podkolorowane.
Zwróćcie też uwagę na to, że każda z kobiet siedzi na innym meblu.

1907-1908 zdjęcie koloryzowane

Do kompletu z tymi dwiema fotografiami na kartonikach mam jeszcze dwie inne – są to dwa indywidualne zdjęcia pań z prawej i lewej strony. Dodatkowo zamieniły się meblami 🙂 Tyły jak już wspominałam – z nadrukiem pocztówkowym i na pocztówkowym papierze.

Jako pierwszą pokażę panią z lewej na krzesełku z prawej. Zastanawia mnie co za czasopismo ogląda…

Leopold Jacqmain - fotografia pocztówkowa

A poniżej pani z prawej stojąca przy krzesełku użytym z lewej strony zdjęcia grupowego.

Fotografia pocztówkowa z zakładu Leopold Jacqmain

Zwracam wam uwagę na ten detal techniczny – kartonik/pocztówka – zdjęcia, bo to bardzo ułatwia datowanie dawnych zdjęć.

Dodaj komentarz