#1921project – najpopularniejsze modele bielizny

#1921project #1921sewingproject #1921fashionproject

Kolejny post z cyklu o modzie 1921 roku. I kolejny o bieliźnie. Poprzednio pokazałam schematy, teraz jak ogólnie wyglądała, jakie miała formy i zdobienia.

O koszulkach i kombinacjach będzie jeszcze, ale na początek chciałam powiedzieć, że owszem, gorsety były o wiele rzadziej noszone niż w secesji, nie oznacza to jednak, że całkiem zniknęły z mody damskiej. W zbiorczym poście z Nowego Roku macie jeden przykład, tu drugi. Nie żebym ich więcej nie znalazła. Po prostu te najładniejsze. Oraz majtki narysowane oddzielnie – ponieważ na ogół, na sylwetce pokazane są razem z koszulką i wyglądają jak kombinacja.
Aha – zwróćcie uwagę na hafcik z poziomkami / truskawkami. Tak – do zdobienia bielizny. Smacznego!

bielizna 1921

Kombinacje z dość prostymi zdobieniami – małe hafciki, trochę koronek, falbaneczek. Dyskretnie i z umiarem. Tak jak w koszulkach, i tu przeważa prostokątna forma dekoltu – lub mówiąc prościej – prostokąt tkaniny, któremu doszyto ramiączka. No dobra, wiem, wykrój na koszulkę miał formę trapezu.

1921undergarments

Jedna bardzo ozdobna halka pod sukienki oraz kilka kombinacji. Więcej koronek, więcej haftów angielskich.

underwear 1921

Po lewej zupełnie prosty zestaw ze szczypankami, pośrodku bogato rozszywane koronką. Kocham ten z ząbeczkami, acz zapewne przy szyciu tego trafiłby mnie szlag

1921 wasche

5 koszulek / kombinacji / halek wg jednego kroju ale pokazano jednocześnie, że mogą być w kolorze, w dwóch kolorach, w zestawieniu tkanina gładka i we wzorek, z haftami i mereżką. niech to będzie dla Was inspiracją przy projektowaniu bielizny na 1921 rok.

Halki-spódniczki. To jest ten moment, kiedy zaczynają zanikać. Nie znikną zupełnie, są kobiety, które noszą je współcześnie, ale nie będzie to niemal obowiązkowe jak wcześniej.

Półhalki 1921 rok

Proste przykłady koszulek.

I na koniec rzeczy w trochę innym stylu, ale to nadal rok 1921 (właściwie tu numer styczniowy z „Petit Echo de la Mode” ).

1921 koszulki