Stanik za kratami

1893-1918 – kompilacja zdjęć bluzek i staników sukien z tkanin w kratkę.

Panie w bluzkach z materiału w kratę

Na górze macie lata 1890. tak mniej więcej 1893-98. Moją ulubienicą jest ta po prawej, z taką dość niestandardową kratą.

W środkowym rzędzie 1901-1904.
Pani po lewej ma bluzkę z kratą krojoną prosto. Ciemna spódnica (na zdjęciach najczęściej widzimy ciemne spódnice) ma w szwie obok opuszczonej ręki kieszeń lub zapięcie.
Dwie pozostałe mają bluzki krojone ze skosu.
Pani stojąca przy wazoniku ma lepiej widoczną kieszeń w spódnicy. Zwróćcie uwagę, że nie robiono ich w całkiem bocznym szwie, tylko na którymś boku przedniego panelu. Ukryta tam rzecz „schowa się” we wgłębieniu na styku nóg i nie będzie zakłócać gładkiej linii bioder.
Każda z pań ma broszkę na stójce, zauważyliście? Takie niby nic a detale „robią” epokę.


Na dole dwie z lat 1904-09 normalnie +100 punktów do wyglądu za pozowanie przy przechylonym krześle – pamiętajcie o tym, gdy zabraknie wam póz na sesji fotograficznej – to było na czasie wtedy! W dodatku teraz kobiety wyższe, krzesełka oryginalne niższe – jak się przechyli to nie trzeba będzie się schylać.
Grupowe zdjęcie pań z okresu pierwszej wojny światowej – dwie z trzech mają bluzki w kratkę.

I zwróćcie proszę uwagę na różnorodność kratek na tych wszystkich zdjęciach: małe i duże, kontrastowe lub delikatne, z cienkich linii lub bloków kolorystycznych, ze skosu lub po nitce prostej, skomplikowane lub proste.
Jeśli chcecie szyć sobie ubiór na secesję, to jeden z bardziej przyjaznych wzorów, który możecie bez problemu dostać we współczesnym sklepie. Kratka nie wymaga też wielu zdobień. Plus pasuje do spódnic w różnych kolorach.

Dodaj komentarz