Malutkie i proste kołnierzyki na początku lat 1860.

Na tapet wchodzą wczesne lata 1860. czyli poruszać się będziemy tak między 1859 a 1865.
I będzie o detalach, gdyż albowiem i ponieważ – diabeł tkwi w szczegółach. W najbliższych miesiącach będzie o kołnierzykach, krawatkach, guzikach i innych detalach.

Dziś małe kołnierzyki, które wymagają najmniej pracy. W przygotowaniu post o tych średnich i tych naprawdę dużych.

Zdjęcia kobiet z lat 1860. z sukniami zdobionymi małymi kołnierzykami.

Po pierwsze – mogą być zupełnie gładkie i bez żadnych zdobień. Widzicie takie na pierwszym zbiorze zdjęć (zdjęcia z Pinteresta, bezdatowe).
Jak wam wyjdzie ciut za duży to wdacie, jak trochę za mały i brzegi nie będą się stykać – też dobrze. Czyli jest to detal praktycznie bezstresowy. A noszony być może i do gładkich sukien, i tych wzorzystych, i do bolerek. Jak będziecie szyć bluzki, to już wiecie, że prosty kołnierzyk też możecie dać.

Kroje prościutkich kołnierzyków z 1862 roku.

Po drugie – krój. Powyższe modele przewijają się przez cały okres początku lat 1860. Mamy więc kołnierzyk praktycznie w męskim stylu, wykładany na stójce, absolutnie gładki. Najlepiej nosić go do sukien ze stójką lub doszyć do bluzki lub szmizetki. Model dwa ma stójkę, a wykładane są jedynie rożki. Noszony jak poprzednik. Do kompletu – a często robiono je w takich kompletach – macie mankietki. Mogą być samodzielne, dofastrygowane do sukni, mogą być doszyte do zarękawków (zazwyczaj stanowią wtedy komplet ze szmizetką), i mogą w końcu wykańczać rękawy bluzki.

Trzeci – i chyba najpopularniejszy model – to kołnierzyk płaski, krojony po łuku. Te jednak mają chociaż minimalne zdobienie z ząbkami na brzegu.

Kołnierzyk i mankiet z 1860 roku.

Po trzecie – a na czwartej ilustracji z przykładowymi zdjęciami, są pokazane małe kołnierzyki zdobione. Wiem, niektóre zdjęcia nie są zbyt wyraźne, ale ząbki na brzegach widać.

Panie noszące małe kołnierzyki do sukien krynolinowych.

Na kolejnych ilustracjach widzicie przykładowe kołnierzyki w komplecie z mankietami, z lat 1860 i 1862. Tak ku inspiracji. Jak sami widzicie, niekoniecznie muszą mieć brzegiem ząbki – czasem haft jest tylko na wierzchniej warstwie i jest to detal łatwiejszy w wykonaniu.

Kołnierzyki 1860 rok
Kołnierzyk i mankiet z 1862 roku.
Kołnierzyki i mankiety w zestawach - 1862 rok
1862
1862 kołnierzyk i mankiet