1840 maj „Journal des Demoiselles”

W pierwszej połowie XIX wieku arkusze z wykrojami ubrań 1:1 nie są standardowym dodatkiem do pism z modą. Prawdopodobnie pojawiają się sporadycznie od lat 1840.
Mamy za to bardzo dużą ilość arkuszy z haftami. Na nich 1:1 wzory kołnierzyków, mankietów, kapci, torebek i innych małych dodatków. Ale o ile nie ma pełnowymiarowych ubrań, to jednak dość rzadko ale jednak pojawiają się schematy na poszczególne, większe elementy garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej.

Dziś pokazuję Wam taki przykładowy arkusz z pisma „Journal des Demoiselles” z maja 1840 roku.
Całość arkusza ma: prawy bok 30,7 cm, dolna krawędź (do zagięcia przy małpce) 45,7 cm. To jakby ktoś chciał sobie powiększyć.

arkusz haftów z maja 1840 roku

Czyli był to dość mały arkusik, drukowany jednostronnie na żółtym papierze. Mamy tu różnorakie hafty, w tym na przepiękny kołnierz oraz korony dla markiz, baronowych i księżnych; dwa rysuneczki nakryć głowy: budka (nr 11) oraz stroik wieczorowy (nr 8), oraz schemat kroju chusteczki / pelerynki do osłonięcia szyi i dekoltu.

I zaczniemy właśnie od schematu kroju, bo podejrzewam, że jest tu więcej wielbicielek rekonstrukcji niż haftów. Gotowe ubranie widzicie na rysunku pod numerem 11.

1840 pelerynka z kołnierzem
1840 wykrój pelerynki

A teraz te hafty i hafciki, o których pisałam wcześniej.

haft z małpą na róg chusteczki
1840 haftowany kołnierz
haft biedermeier
biedermaier - korony do haftu
1840 opis do tablicy haftów
1840 opis do arkusza haftów

Dodaj komentarz