
W pierwszej połowie XIX wieku arkusze z wykrojami ubrań 1:1 nie są standardowym dodatkiem do pism z modą. Prawdopodobnie pojawiają się sporadycznie od lat 1840.
Mamy za to bardzo dużą ilość arkuszy z haftami. Na nich 1:1 wzory kołnierzyków, mankietów, kapci, torebek i innych małych dodatków. Ale o ile nie ma pełnowymiarowych ubrań, to jednak dość rzadko ale jednak pojawiają się schematy na poszczególne, większe elementy garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej.
Dziś pokazuję Wam taki przykładowy arkusz z pisma „Journal des Demoiselles” z maja 1840 roku.
Całość arkusza ma: prawy bok 30,7 cm, dolna krawędź (do zagięcia przy małpce) 45,7 cm. To jakby ktoś chciał sobie powiększyć.

Czyli był to dość mały arkusik, drukowany jednostronnie na żółtym papierze. Mamy tu różnorakie hafty, w tym na przepiękny kołnierz oraz korony dla markiz, baronowych i księżnych; dwa rysuneczki nakryć głowy: budka (nr 11) oraz stroik wieczorowy (nr 8), oraz schemat kroju chusteczki / pelerynki do osłonięcia szyi i dekoltu.
I zaczniemy właśnie od schematu kroju, bo podejrzewam, że jest tu więcej wielbicielek rekonstrukcji niż haftów. Gotowe ubranie widzicie na rysunku pod numerem 11.


A teraz te hafty i hafciki, o których pisałam wcześniej.





