Nicolaes van Heussen 1630r.
Dlaczego nie obraz z XIX wieku? Bo ten mi się podobał.

Kuchnia XIX wieku"Bazar" 1866


Bliny
Do kwarty m±ki wzi±ć 15 jaj: żółtka należy ubić, białka na pianę. Do żółtek i m±ki dodać cukru według upodobania, razem to mięszać, przed samem smażeniem zmięszać z białkami ubitemi, poczem łyżk± kła¶ć po trochu jakby małe plasterki na patelnię, przekładać konfitur±, na wierzch znów przykryć tem rozrobionem ciastem i na f r u i t u r z e smażyć.

Budeń ze ¶mietany
Do 10 łyżek pszennej m±ki, wzi±ć pół kwarty ¶mietanki, 5 żółtek i 5 całych jaj, tłuczonego cukru, tartej cytrynowej skórki i pianę z białek; zmięszać to wszystko razem, zawi±zać tę massę w serwetkę wysmarowan± masłem i w wodzie ugotować.

Malszpeis
Do 6 żółtek i piany z tyluż jajek wzi±ć m±ki, cukru, cynamonu, cytrynowej skórki, zmięszać to razem i ciepły piec wstawić.

Malszpeis z jabłek i migdałów
Do 16 jabłek p r z e f a s o w a n y c h dodać 3 utarte bułki zmoczone w ¶mietanie, 12 żółtek z cukrem ubitych, 12 tłuczonych migdałów, trochę cynamonu, pianę z 12 białek, wszystko to wymięszać i w ciepły piec wstawić.

Obwarzanki do kawy
6 jajek całkowitych ubić i m±kę zmięszać wolno, ułożyć ciasto, jajkiem posmarować i w ciepły piec wstawić. Z 6 jajek powinno być 20 obwarzanków.

Pieczeń z chrzanem
Pieczeń wołow± nasolić, włożyć w r±del, nalać trochę wina, dodać pieprzu, bobkowych li¶ci i tak dusić. Jak będzie gotowa, ułożyć na półmisek,poprzekrawać w zrazy i przekładać utartym chrzanem dobrze wymięszanym z masłem, włożyć to wszystko w r±del, wlać sos przez sito i na węglach trochę poddusić.

Placek kruchy
Do kwarty m±ki wzi±ć pół funta młodego masła, pół funta cukru, 3 jaja; wszystko to razem zgnie¶ć na kluski, rozwałkować cienko i kła¶ć na blachę, poczem krajanemi migdałami i cukrem posypać i w wolny piec wstawić.

Placek z wi¶niami
Do funta m±ki dodaje się 1/2 funta masła, 1/2 funta cukru i 2 jajka; to wszystko się razem wyrabia, rozwałkowywa na placek, brzegi się zawija, a w ¶rodek nakłada się wisien jedna koło drugiej; wi¶nie obtaczaj± się w cukrze z cynamonem; poczem wstawia się w wolny piec.

Sucharki
Do kwarty m±ki wzi±ć 20 żółtek, filiżankę mleka, filiżankę drożdży i filiżankę masła. Naprzód mleko ciepłe wlać w m±kę, rozmięszawszy wlać drożdże, wyrobić dobrze i postawić w cieple. dy cokolwiek podro¶nie, wlać jajka dobrze ubite, wyrabiać, poczem wlać masło, trochę cukru, cytrynowej skórki, i wybijać aż od ręki odstanie. Postawić potem w cieple, a gdy znowu podro¶nie, robić małe bułeczki i kła¶ć na blachę masłem wysmarowan±; gdy się upiek±, wyj±ć, porozkrawać, a gdy znów w piecu dobrze się wysusz±, smarować je żółtkiem dobrze rozbitem, wstawić w letni piec i najdłużej kwadrans trzymać, poczem maczać je wierzchem w miałkim cukrze z cynamonem i znowu w piec wstawić.

Szczupak marynowany
Po rozpłataniu szczupaka i nasoleniu go dobrze sol± palon±, zostawić go tak na parę godzin; poczem gotować włoszczyznę; po zagotowaniu sosu, dzwonka szczupaka wkładaj± się, a gdy już s± dostatecznie miękkie wyjmuj± się i opłukuj± najstaranniej. Ubija się parę jaj, wrzuca się w tę galaretę z ryby, nalawszy pierwej niż jajka trochę zimnej wody. Gdy się tak razem wszystko zagotuje, nalewa się tym sosem rybę skoro cokolwiek przestygnie i wstawia w zimne miejsce.