1862

Bluzka i spódnica na krynolinie




"Jeśli powiedziało się "A", należy powiedzieć i "B"." Czyli jeśli uszyje się krynolinę, należy uszyć do niej odpowiedni strój. Jestem zwolenniczką szycia najpierw odpowiedniej bielizny i ewentualnych stelaży, ponieważ to one warunkują odpowiedni kształt sylwetki, a co za tym idzie - to do tego kształtu dostosowywuje się wierzch.
Zdjęcia jak zwykle wykonała Ewa. To co widać w tle - to Łazienki w Warszawie.

Krynolina
Jest to typowa dla późnych lat 50-tych i przełomu 50-60-tych XIX wieku, krynolina okrągła. Uszyta w formie halki naszywanej tunelami, w których znajduje się drut plastyczny - nie jest najlepszej jakości, ale zachowuje swoją podstawową zaletę - uformowany okrąg po ściśnięciu wraca do swojej formy tak, że przechodzenie przez wąskie drzwi nie stanowi problemu :-) (nacisk nie może być zbyt duży, bo wtedy jednak odkształca się).
Obwód dołu: ok. 2,5 metra.

Spódnica
Spódnica uszyta jest z siedmiu brytów cienkiej białej bawełny w delikatną zieloną krateczkę.
Dłudość przodu - 104 cm
Długość tyłu - 114 cm
Obwód dołu - 365 cm
UWAGA ! Nie należy najpierw szyć spódnicy a dopiero później szukać sobie krynoliny. Ułożenie fałd spódnicy i jej podkrój górny muszą być dopasowane do danego stelażu. Długość spódnicy jest zależna od obwodu spodu. Przed wszyciem spódnicy w pasek należy przymierzyć ją na krynolinie. Potem wszyć w pasek i scyrklować - także na krynolinie.
Halka, którą noszę pod spodem, ma 95 cm długości z przodu, a 100 cm z tyłu, oraz 400 cm obwodu. Jest uszyta w formie "fartuszkowej" - tył nie jest zszywany, jedna część tyłu zachodzi na drugą (halka ma w talii o 1/3 obwodu więcej) co ma też tę korzyść, że dodatkowo podkreśla tył sylwetki.

Bluzka
Wykrój bluzki pochodzi z 1862 roku, z czasopisma "Tygodnik Mód i Nowości". Uczciwie przyznaję się, że ja swoją bluzkę trochę zwęziłam w ramionach.





Inspiracje
Zdjęcie z 1863 roku. Bluzka z bufiastymi rękawami, spódnica w krateczkę :-)
Kolejne dwa zdjęcia z I poł. lat 1860-tych.
Pierwsza rycina (od lewej), pochodzi z pisma "Kółko Domowe", z września 1861 roku.
Druga przedstawia bluzkę z arkusza wykrojów - "Tygodnik Mód i Nowości", 1862 rok.